top of page

Braslas vasarīgais SUP piedzīvojums

Updated: Jul 1, 2020


Šajā nedēļas nogalē ar Rīgas Laivu supiem devāmies veldzēties Braslas skaistajos, mežonīgajos krastos un patīkami atvēsinošajā ūdenī. Braslas valdzinājumam kopā ļāvās 23 supotāji, tai skaitā viena piecgadīga drosminiece un divi četrkājainie draugi.

Ārā temperatūras stabiņš bija uzlēcis virs +30 grādiem, bet upē to nepavisam nevarēja just. Palīdzēja daudzās atvēsinošās peldes un krastu sedzošie koki.

Braslu noteikti var nodēvēt par vienu no Latvijas skaistākajām mazajām upēm, mūsu pašu mazo, mežonīgo Amazoni. Brasla pārsteidz ar neskarto dabu un daudziem krāšņiem klints atsegumiem.Tā kā ūdens līmenis bija krietni krities, kopš iepriekšējās reizes, kad ar Rīgas Laivu SUP dēļiem pirms pāris nedēļām pabija Braslā, tad ceļā mums bija ļoti daudz pārvaramo šķēršļu - krācītes, sakrituši koki, aiz kuriem SUP dēļiem dažreiz labpatikas aizķerties un “paķert” supotājus uz adrenalīna cienīgu pārsteigumu.

Ar supiem pieveicām 15 kilometrus, kuru skaitā arī bija neliels gabaliņš pa Gauju līdz plānotajai izcelšanas vietai. Jāteic, ka pēc Braslas miera, ieslīdot Gaujā pārņēma “kultūršoks” par cilvēku un laivu daudzumu, troksni, skaļo mūziku, kas plūda no laivām. Ja gribās laivošanu baudīt mierīgākā ritmā, tad vasaras mēnešos Gauja nebūs tā īstā upe. Jāmeklē, kaut kas tālāk un nepieejamāks. Brasla arī nav braucama visu vasaru, jo ūdens līmenis ļoti samazinās un tad vairāk sanāk nodarboties ar dēļu vai laivu stumšanu.

Gribētos teikt, ka mums perfekti noveicās - līmenis nebija pārāk zems un dēļi nekur nebija jāvelk, satikām gan pāris laivotājus, kuriem tik gludi gan negāja un ik pa laikam sanāca iestrēgt uz kādiem akmeņiem, kāpt ārā no laivas un stumties uz priekšu. No dēļa nokāpt ūdenī ir daudz raitāk un vienkāršāk. Par krācīšu un azarta trūkumu nevarējām sūdzēties, tās bija daudz, tāpēc arī laiks paskrēja nemanot, jo upē nevienu brīdi nebija garlaicīgi. Bet tās plūdums bija perfekts arī, lai veidotu jaunas iepazīšanās un sarunas ar citiem dalībniekiem.

Braslas supotāju vidū bija gan tādi, kas kāpa uz SUP dēļiem pirmo reizi, gan tādi, kuriem jau ir vērā ņemama pieredze. Kādiem līdzsvaru palīdzēja praktizēt arī līdzpaņemtie suņi, bet īpašu apbrīnu vēlamies izteikt mūsu jaunākajai dalībniecei - Katei. Katei šī bija otrā reize uz SUP dēļa un pēc meitenes aizrautības, varam apgalvot, ka ne pēdējā. Prieks skatīties uz tik aktīvu ģimenes kopā būšanu, kuras laikā visi apgūst kaut ko jaunu un veido atmiņā paliekošus brīžus.Kas jāņem vērā dodoties ar SUP dēļiem Braslā?

Ūdens līmenis upē var kristies strauji, bet augstā ūdenī Braslas HES – Gaujas posms var būt nepieredzējušiem laivotājiem/ supotājiem bīstams, tāpēc pirms doties piedzīvojumos noteikti pie organizatoriem/ instruktoriem nepieciešams noskaidrot kāda ir situācija upē un kā rīkoties dažādās situācijās, arī pie laivas apgāšanās vai nokrišanas no SUP dēļa. Pie augstāka ūdens līmeņa upe ir daudz dinamiskāka un ir krietni vairāk jāairē, lai SUP dēli noturētu nepieciešamajā virzienā, tad brauciens ir daudz sportiskāks un tehniski sarežģītāks.

Braslā jāuzmanās no ļoti daudz sakritušiem kokiem, kas paslēpušies zem ūdens, tāpēc aizķeršanās var nākt kā sāpīgs pārsteigums. Dodoties grupās, mēs aicinām visiem dalībniekiem vienam par otru rūpēties, pieskatīt un ziņot par šķēršļiem upē. Tomēr pie zemāka ūdens līmeņa upe ir baudāmāka, jo tad iespējams pievērst uzmanību dabai apkārt, kaut kur uzkavēties ilgāk, noķert kādu elpu aizraujošu kadru un izsmieties kopā ar citiem dalībniekiem, izbaudīt kopīgas pusdienas kādā no krastos esošajām smilšu pludmalītēm.

Viena no mūsu dalībniecēm - Maija, kura piedalījās abos mūsu pēdējos Braslas braucienos, arī min, ka upe pie zemāka līmeņa ir laiskākā, tomēr liek uzmanību saglabāt, lai neiebrauktu seklākās vietās, vai koku sanesumos.Mūsu kolēģis Toms spriež, ka akmeņi un koki no kuriem jāizvairās dod papildus “jautrību”, turklāt līkumi, kas liedz redzēt 100 metrus uz priekšu ļauj saglabāt interesi un aktivitāti visas airēšanas garumā.

Sestdien siltais laiks deva mums kārtīgu brīvdienas sajūtu – baudījām arī brīžus peldoties nevis uz dēļa, bet gan dēlim blakus ūdenī. Aktīvais plezīrs.

Vai esi laivojis vai supojis pa Braslu? Kādi bija iespaidi un pieredze? Braslas upe ir arī lieliska vieta, kur doties pārgājienā, tai apkārt ir burvīgas takas, bet sausākā laikā var brist arī piedzīvojumā pa upes gultni.

Kurā upē Tu vēlētos izbaudīt SUP braucienu?


Vairāk bildes var skatīt Rīgas Laivu facebook grupā https://bit.ly/BraslasSUPbildes.


Video no pasākuma skatāms šeit:
Rakstu sagatavoja

Agnese Zeltiņa

no Lūzumpunkts komandas

422 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page